Autor Wiadomość
kulikowski
PostWysłany: Śro 15:10, 07 Lip 2010    Temat postu:

[poprawione:]
propozycja protestu:

Warszawa, 5 lipca 2010 r.

Sąd Najwyższy
pl. Krasińskich 2/4/6
00-951Warszawa

Protest wyborczy ws. naruszenia ciszy przedwyborczej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Niniejszym na podstawie art. 72 Ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta RP (Dz. U. z 1990 r., nr 67, poz. 398 z późn. zm.) składam protest wyborczy w sprawie naruszenia przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ciszy przedwyborczej (art. 88ca i 88d Ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) poprzez przeprowadzenie licytacji egzemplarza Konstytucji RP zawierającego autograf Bronisława Komorowskiego w dniu II tury wyborów Prezydenta RP 4.07.2010 r. w sztabie umieszczonym w budynku mieszczącym Obwodową Komisję Wyborczą nr 226 w Warszawie Ochocie przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4. Działanie powyższe (prowadzone przez osoby popierające kandydaturę Bronisława Komorowskiego) stanowiło przestępstwo przeciwko wyborom i mogło mieć wpływ na wynik wyborów.


Adam Kulikowski


Załączniki:
1) Informacja nt. akcji „Stop powodziom”
2) Lokalizacje Obwodowych Komisji Wyborczych w dzielnicy Warszawa-Ochota (źródło: komunikat PKW);
3) Wykaz sztabów akcji „Stop powodziom” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (źródło: informacje WOŚP);
kulikowski
PostWysłany: Wto 13:06, 06 Lip 2010    Temat postu: Protest wyborczy - Naruszenie ciszy wyborczej przez WOŚP

Szanowni Państwo,

Zauważyłem, że jeden ze sztabów akcji "Stop powodziom" organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w dniu II tury Wyborów Prezydenckich 4.07.2010 r. mieścił się pod tym samym adresem co jeden z lokali wyborczych na Ochocie:

lokalizacja sztabu WOŚP:
http://www.wosp.org.pl/stoppowodziom/lista_sztabow
Warszawa
Warszawski Komitet Społeczny Pomocy Powodzianom
Powstańców Wlkp. 4
02-398 Warszawa
ewa.dzwonkowska1985@gmail.com
Ewa Dzwonkowska
518 680 811
[przypis AK: w ramach akcji ma być m. in. prowadzona licytacja egzemplarza Konstytucji RP z autografem Bronisława Komorowskiego.]


lokalizacja Obwodowej Komisji Wyborczej:
http://prezydent2010.pkw.gov.pl/PZT/PL/SZUKAJ/index.html#w_140000/m_146501/d_146506/
nr 226.
Adres: Zespół Szkół nr 83; ul.Powstańców Wielkopolskich 4, Warszawa

Uważam, że zaistniała sytuacja może stanowić podstawę protestu wyborczego do PKW ws. zarzutu naruszenia ciszy wyborczej.

- Adam Kulikowski.

[dodane: 7.07.2010 14:51:]
art. 88ca i 88d Ustawy z dnia 27 września 2010 r. o wyborze Prezydenta RP:
Cytat:
Art. 88ca. 1. Kto, w ramach kampanii wyborczej na rzecz kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej, prowadzi agitację wyborczą:
1) w siedzibach urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów,
2) na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie,
3) na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub oddziałów obrony cywilnej bądź skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
4) w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje
- podlega karze grzywny.
2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi agitację wyborczą na terenie szkół podstawowych lub gimnazjów wobec uczniów nieposiadających prawa wybierania.
Art. 88d. Kto organizuje w ramach kampanii wyborczej na rzecz kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej gry losowe lub konkursy z naruszeniem zakazu, o którym mowa w art. 78 ust. 3,
podlega grzywnie.

protest wyborczy - art. 72 Ustawy o wyborze Prezydenta RP:
Cytat:
Art. 72. 1. Przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej może być wniesiony protest z powodu naruszenia przepisów niniejszej ustawy albo z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom, jeżeli to naruszenie lub przestępstwo miało wpływ na wynik wyborów.
2. Protest przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej może wnieść wyborca, który w dniu wyborów był umieszczony w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.
3. Prawo wniesienia protestu przysługuje również podmiotom zgłaszającym kandydatów oraz komisjom wyborczym.
Art. 73. 1. Protest wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego nie później niż w ciągu 3 dni od dnia podania wyników wyborów do wiadomości publicznej przez Państwową Komisję Wyborczą. Nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do Sądu Najwyższego.
2. W odniesieniu do wyborcy przebywającego za granicą lub na polskim statku morskim wymogi wymienione w ust. 1 uważa się za spełnione, jeżeli protest został złożony odpowiednio właściwemu terytorialnie konsulowi lub kapitanowi statku. Wyborca obowiązany jest dołączyć do protestu zawiadomienie o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w kraju lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w kraju, pod rygorem pozostawienia protestu bez biegu.
3. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.


Przygotuję protest do uzgodnienia

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group