Autor Wiadomość
amir
PostWysłany: Wto 16:16, 14 Lut 2012    Temat postu: Jak zdobywać fundusze... Część II.(c.d.)

Jak zdobywać fundusze na działalność stowarzyszenia. Część II. c.d.

1 procent podatku

Stowarzyszenia i fundacje, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą zabiegać, aby podatnicy wskazali je jako uprawnione do do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Prawo takie mają te OPP, które znajdują się w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wszystkie organizacje zbierające pieniądze, które pochodzą z 1 % podatku, mają obowiązek składania co roku i upublicznienia szczegółowych sprawozdań informujących, na co przeznaczyły uzyskane pieniądze. Jeśli nie podadzą takich informacji, tracą prawo do otrzymywania 1 % podatku.

Sponsoring

Stowarzyszenia i fundacje mogą otrzymywać wsparcie finansowe i rzeczowe od firm zobowiązując się do publicznego informowania o tym fakcie, czyli do promowania sponsora. Wzajemne zobowiązania ofiarodawcy i obdarowanego spisywane są w specjalnej umowie.

Darowizny

Każde zarejestrowane stowarzyszenie lub fundacja może otrzymywać darowizny w formie gotówki lub rzeczy od firm, osób prywatnych lub innych organizacji. Darowizny przekazuje się na podstawie umowy.
Pieniężne mogą być przekazane gotówką, jeśli jednak darczyńca chce je odliczyć od dochodu , musi dokonać wpłaty na konto organizacji.
Drugim warunkiem skorzystania z odliczenia podatkowego jest, aby przekazane pieniądze służyły celom statutowym organizacji mieszczą
cym się w sferze działań publicznych. Obdarowana organizacja musi więc prowadzić działalność pożytku publicznego.
Osoby prywatne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny w kwocie nie wyższej niż 6 % dochodu, a osoby prawne (firmy) nie wyższej niż 10% dochodu. Obdarowane organizacje nie płacą podatku dochodowego od otrzymanych pieniędzy, jeśli cele, na które przekazano darowiznę mieszczą się w katalogu celów zwolnionych od podatku dochodowego. Spis tych celów znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Szczególną formą darowizny są dary rzeczowe, na przykład żywność, zabawki , sprzęt. Stowarzyszenia i fundacje otrzymują je - podpisując umowę z darczyńcą - do swojego użytku lub przekazują potrzebującym.

Działalność odpłatna

Organizacje pozarządowe mają mają prawo pozyskiwać pieniądze na działania poprzez sprzedaż swoich usług i produktów. "Odpłatna działalność pożytku" jest czymś innym niż działalność gospodarcza i podlega różnym ograniczeniom.
Nie można osiągać zysku, zaś więc przychody ze sprzedaży muszą być równe kosztom, a wynagrodzenie osób związanych z działalnością odpłatną nie może być wyższe niż 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Równie ważne jest to, aby działania odpłatne były zgodne z celami statutowymi organizacji i zawierały się w sferze zadań publicznych wymienionych w ustawie o pożytku.
Stowarzyszenie nie musi nigdzie zgłaszać faktu prowadzenia działalności odpłatnej- wystarczy podjęcie decyzji przez zarząd.
Wyjątkiem są OPP - dla nich zgłoszenie takiej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego jest obowiązkowe.
Od przychodów z działalności odpłatnej nie płaci się podatku dochodowego pod warunkiem, że zarobione pieniądze przeznaczone są na działania zwolnione od opodatkowania (katalog tych działań jest w ustawie o podatku dochodowym).
Prowadzenie działalności odpłatnej nie zamyka organizacjom pozarządowym drogi do starania się o dotacje.

Działalność gospodarcza

Stowarzyszenia i fundacje, a także organizacje posiadające status pożytku publicznego mają prawo do sprzedawania swoich usług i produktów z zyskiem. Działalność gospodarcza jest dla nich narzędziem do pozyskiwania pieniędzy na działania statutowe.
Organizacja, która zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, musi zapisać to w statucie, zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców - wówczas staje się przedsiębiorcą.
Zysk z działalności nie jest opodatkowany, jeśli służy działaniom statutowym, zwolnionym od opodatkowania przez Ustawę. W działalności zarobkowej nie można korzystać z pomocy wolontariuszy. Zabronione jest też dokładanie do działalności pieniędzy publicznych uzyskanych z dotacji.
Zakres prowadzonej działalności zarobkowej nie musi być zgodny z celami statutowymi organizacji ani z żadną sferą pożytku publicznego.
Na przykład stowarzyszenie, którego celem jest edukacja młodzieży, może produkować i sprzedawać zabawki.
Ważne jest, aby nie mieszać działalności gospodarczej z odpłatną w tym samym rodzaju działania, na przykład szkoleń czy produkcji. Organizacja musi wyraźnie wyodrębnić te obszary, w których chce być przedsiębiorcą. (na podstawie serwisu Fundusze.ngo.pl) TN

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group