Forum KPS Strona Główna KPS
Krajowe Porozumienie Samorządowe
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czernobyl -list do Premiera

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KPS Strona Główna -> Publikacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zdmochowski




Dołączył: 11 Mar 2009
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 18:26, 11 Mar 2009    Temat postu: Czernobyl -list do Premiera

LIST OTWARTY
Sz.Pan
Donald Tusk
Premier Rządu R.P.
W związku z pozamerytorycznymi działaniami doradców Pana Premiera w kraju i zagranicą, lobbujących za rozwojem energetyki jądrowej w Polsce, pod wpływem których Pan Premier podejmuje decyzje , które będą szkodliwe dla polskiej energetyki , przypominam podstawowe skutki awarii czernobylskiej.
Dane Elektrowni Jądrowej w Czernobylu
Elektrownia jądrowa w Czernobylu, z reaktorami typu RBMK-1000, zaprojektowana została na moc 6GW, przy czym na dzień 1 stycznia 1986r. moc czterech bloków wynosiła 4GW.
Główne cechy konstrukcyjne reaktorów typu RBMK stanowią :
a) pionowe kanały , zawierające paliwo i czynnik chłodzący, które umożliwiają lokalny przeładunek paliwa przy pracującym reaktorze,
b) paliwo w postaci pęczków cylindrycznych prętów z dwutlenku uranu w cyrkonowych rurach-koszulkach,
c) grafitowy spowalniacz neutronów między kanałami,
d) czynnik chłodzący w postaci wrzącej wody w obiegu o wymuszonej wielokrotnej cyrkulacji z bezpośrednim przepływem
pary do turbiny.
Przebieg awarii nuklearnej
Dnia 25 kwietnia 1986r. o godz. 11 przystąpiono do prób, w trakcie których 26 kwietnia o godz. 1,24 nastąpiły kolejne dwa wybuchy powodujące pożar bloku. W wyniku wytwarzania pary i gwałtownego wzrostu temperatury w rdzeniu powstały warunki do wystąpienia reakcji cyrkonu z wodą i innych egzotermicznych reakcji chemicznych. Na skutek tych reakcji powstała mieszanina gazów, zawierających wodór i tlenek wodoru, podatne na wybuch termiczny przy zmieszaniu z tlenem w powietrzu.
Pierwotną przyczyną awarii , jak wypowiedzieli się radzieccy specjaliści , był cały ciąg błędów personelu przeprowadzającego próby, a także brak sytemów zabezpieczających przed awarią w przypadku zaistnienia potrzeby celowego wyłączenia wielu zabezpieczeń. Katastroficzne rozmiary awarii wyniknęły stąd, że personel elektrowni doprowadził reaktor do takiego stanu, w którym w istotnym stopniu nasilił się wpływ dodatniego współczynnika reaktywnościowego na wzrost mocy reaktora. W wyniku awarii czwartego bloku powstał pożar, który objął około 30 ognisk .Do godziny 2,10 zlikwidowano pożar na dachu maszynowni , do godziny 2,20 - na dachu oddziału reaktorowego, a do godziny 5 rano pożar całkowicie zlikwidowano. Jednocześnie nastąpiło uwolnienie substancji promieniotwórczych na zewnątrz uszkodzonego bloku.
W pierwszym stadium nastąpiło uwolnienie rozproszonego paliwa z uszkodzonego reaktora. Skład substancji promieniotwórczych w tym stadium uwalniania odpowiadał w przybliżeniu składowi tych substancji w wypalonym paliwie, ze zwiększoną zawartościa promieniotwórczych izotopów jodu, telluru , cezu i gazów szlachetnych.
W drugim stadium , od 26 kwietnia 1986r. , w wyniku zastosowania środków do gaszenia grafitu i filtrowania uwalnianych substancji, wartość radioaktywności uwalnianej do otoczenia z uszkodzonego bloku uległa zmniejszeniu. W tym okresie skład izotopowy substancji wyzwalanych do otoczenia był również zbliżony do ich składu w paliwie. W tym stadium strumień rozgrzanego powietrza i produkty spalania grafitu wynosiły z reaktora drobno rozproszone paliwo.
Trzecie stadium uwalniania charakteryzowało się szybkim wzrostem intensywności wydostawania się produktów rozszczepień
bloku reaktora. Na początku dało się zauważyć wzmożone wynoszenie składników lotnych, w szczególności jodu, a później skład substancji promieniotwórczych zbliżył się z powrotem do ich składu w wypalonym paliwie ( 6 maja 1986r.).
Wynikało to z rozgrzania paliwa w rdzeniu do temperatury przekraczającej 1700 stop. C, spowodowanego generacją ciepła powyłączeniowego . Wskutek zależnej od temperatury migracji produktów rozszczepień i przemian chemicznych tlenku uranu, następowała ucieczka produktów rozszczepień z matrycy paliwowej i wynoszenie ich w postaci aerozoli przez produkty spalania grafitu.
Ostatnie czwarte stadium , które wystąpiło po 6 maja 1986r. charakteryzował się szybkim zmniejszaniem uwalniania substancji
promieniotwórczych.Wynikało to z zastosowania specjalnych środków, powstawania trudniej topliwych zwiąków produktów rozszczepień w efekcie ich oddziaływania z wprowadzonymi materiałami, stabilizacją paliwa i obniżeniem jego temperatury. Sumaryczne uwolnienie produktów rozszczepień wynosiło około 3,5% całkowitej ilości substancji promieniotwóczych w reaktorze w chwili awarii.
Rozprzestrzenianie się skażonej promieniotwórczo strugi powietrza postępowało początkowo w kierunkach wschodnim i północnym, w ciągu następnych 2-3 dni po awarii w kierunku północnym, a poczynając od 29 kwietnia w ciągu kilku dni w kierunku południowym. Następnie skażone masy powietrza rozprzestrzeniły się na duże obszary Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Radzieckiej. Wysokość strugi w dniu 27 kwietnia 1986r. przekroczyła 1200 m, a poziom dawki promieniowania w niej w odległości 5-10 km od miejsca awarii wynosił 1R/h.
Wnioski na rok 1998
1) Brak jest kompleksowych studiów nad przebiegiem i skutkami awarii czernobylskiej.
2) Według badań uniwersytetu kijowskiego szacuje się liczbę zmarłych dotąd Ukraińców w związku z awarią czernobylską na 230 tysięcy, zaś Białorusinów na 120 tysięcy.
3) Według prognoz lekarskich w ciągu najbliższych dziesięciu lat u wszystkich dzieci, których rodzice przeżyli katastrofę czernobylską w strefie podwyższonych skażeń, wystąpią poważne choroby.
4) Specjaliści zachodni szacują liczbę osób zagrożonych konsekwencjami poczernobylskimi na 30 milionów.
5) Ukraina po uzyskaniu niepodległości wydatkowała około 20% budżetu narodowego na likwidację szkód poczernobylskich.
6) Po likwidacji reaktorów typu RBMK w Czernobylu pozostanie jeszcze w eksploatacji kilkanaście reaktorów tego typu (chociaż nieco zmodernizowanych, ale nadal niebezpiecznych).
7) Nie podlega dyskusji fakt, że awaria czernobylska , sposób jej likwidacji, nieodpowiedzialna opieka nad poszkodowanymi podczas awarii, a także kompromitująca dezinformacja o przyczynach i skutkach awarii, przyśpieszyły osłabienie władzy komunistycznej w byłym Związku Radzieckim i jego satelitach.
Cool Awaria czernobylska stworzyła także, chcąc czy nie chcąc, barierę dla bezkrytycznego rozwoju energetyki nuklearnej , która stała się energetyką najdroższą.
9)Badania , dotyczące złożonych systemów technologicznych i organizacyjnych wykazały, że przy awarii czernobylskiej błędy obsługi powinny być szacowane jedynie na około (30-40)%, zaś inne na (60-70)%.
10) Według zgrubnych szacunków straty globalne , związane z awarią elektrowni atomowej w Czernobylu sięgają wielu dziesiątków, jeżeli nie setek miliardów USD.
Literatura
Z.Dmochowski Informacja i dezinformacja o przyczynach i skutkach awarii nuklearnej w Czernobylu, VII Sympozjum
na temat " Symulacja , pomiary i diagnostyka w elektrotermii i energetyce", Hołny Mejera, 16-19 września 1998r.
Z poważaniem
Zbigniew Dmochowski, dr hab. inż., em. prof. P.B., WILNIANIN


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KPS Strona Główna -> Publikacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin