Forum KPS Strona Główna KPS
Krajowe Porozumienie Samorządowe
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak zdobywać fundusze... Część II.(c.d.)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KPS Strona Główna -> Publikacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
amir




Dołączył: 10 Cze 2010
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wolomin

PostWysłany: Wto 16:16, 14 Lut 2012    Temat postu: Jak zdobywać fundusze... Część II.(c.d.)

Jak zdobywać fundusze na działalność stowarzyszenia. Część II. c.d.

1 procent podatku

Stowarzyszenia i fundacje, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą zabiegać, aby podatnicy wskazali je jako uprawnione do do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Prawo takie mają te OPP, które znajdują się w internetowej bazie prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wszystkie organizacje zbierające pieniądze, które pochodzą z 1 % podatku, mają obowiązek składania co roku i upublicznienia szczegółowych sprawozdań informujących, na co przeznaczyły uzyskane pieniądze. Jeśli nie podadzą takich informacji, tracą prawo do otrzymywania 1 % podatku.

Sponsoring

Stowarzyszenia i fundacje mogą otrzymywać wsparcie finansowe i rzeczowe od firm zobowiązując się do publicznego informowania o tym fakcie, czyli do promowania sponsora. Wzajemne zobowiązania ofiarodawcy i obdarowanego spisywane są w specjalnej umowie.

Darowizny

Każde zarejestrowane stowarzyszenie lub fundacja może otrzymywać darowizny w formie gotówki lub rzeczy od firm, osób prywatnych lub innych organizacji. Darowizny przekazuje się na podstawie umowy.
Pieniężne mogą być przekazane gotówką, jeśli jednak darczyńca chce je odliczyć od dochodu , musi dokonać wpłaty na konto organizacji.
Drugim warunkiem skorzystania z odliczenia podatkowego jest, aby przekazane pieniądze służyły celom statutowym organizacji mieszczą
cym się w sferze działań publicznych. Obdarowana organizacja musi więc prowadzić działalność pożytku publicznego.
Osoby prywatne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny w kwocie nie wyższej niż 6 % dochodu, a osoby prawne (firmy) nie wyższej niż 10% dochodu. Obdarowane organizacje nie płacą podatku dochodowego od otrzymanych pieniędzy, jeśli cele, na które przekazano darowiznę mieszczą się w katalogu celów zwolnionych od podatku dochodowego. Spis tych celów znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Szczególną formą darowizny są dary rzeczowe, na przykład żywność, zabawki , sprzęt. Stowarzyszenia i fundacje otrzymują je - podpisując umowę z darczyńcą - do swojego użytku lub przekazują potrzebującym.

Działalność odpłatna

Organizacje pozarządowe mają mają prawo pozyskiwać pieniądze na działania poprzez sprzedaż swoich usług i produktów. "Odpłatna działalność pożytku" jest czymś innym niż działalność gospodarcza i podlega różnym ograniczeniom.
Nie można osiągać zysku, zaś więc przychody ze sprzedaży muszą być równe kosztom, a wynagrodzenie osób związanych z działalnością odpłatną nie może być wyższe niż 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Równie ważne jest to, aby działania odpłatne były zgodne z celami statutowymi organizacji i zawierały się w sferze zadań publicznych wymienionych w ustawie o pożytku.
Stowarzyszenie nie musi nigdzie zgłaszać faktu prowadzenia działalności odpłatnej- wystarczy podjęcie decyzji przez zarząd.
Wyjątkiem są OPP - dla nich zgłoszenie takiej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego jest obowiązkowe.
Od przychodów z działalności odpłatnej nie płaci się podatku dochodowego pod warunkiem, że zarobione pieniądze przeznaczone są na działania zwolnione od opodatkowania (katalog tych działań jest w ustawie o podatku dochodowym).
Prowadzenie działalności odpłatnej nie zamyka organizacjom pozarządowym drogi do starania się o dotacje.

Działalność gospodarcza

Stowarzyszenia i fundacje, a także organizacje posiadające status pożytku publicznego mają prawo do sprzedawania swoich usług i produktów z zyskiem. Działalność gospodarcza jest dla nich narzędziem do pozyskiwania pieniędzy na działania statutowe.
Organizacja, która zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, musi zapisać to w statucie, zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców - wówczas staje się przedsiębiorcą.
Zysk z działalności nie jest opodatkowany, jeśli służy działaniom statutowym, zwolnionym od opodatkowania przez Ustawę. W działalności zarobkowej nie można korzystać z pomocy wolontariuszy. Zabronione jest też dokładanie do działalności pieniędzy publicznych uzyskanych z dotacji.
Zakres prowadzonej działalności zarobkowej nie musi być zgodny z celami statutowymi organizacji ani z żadną sferą pożytku publicznego.
Na przykład stowarzyszenie, którego celem jest edukacja młodzieży, może produkować i sprzedawać zabawki.
Ważne jest, aby nie mieszać działalności gospodarczej z odpłatną w tym samym rodzaju działania, na przykład szkoleń czy produkcji. Organizacja musi wyraźnie wyodrębnić te obszary, w których chce być przedsiębiorcą. (na podstawie serwisu Fundusze.ngo.pl) TN


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KPS Strona Główna -> Publikacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin